[-]
دواترین په‌یامه‌كان
ئەکتیڤکردنی بەرنامەی internetdownloadmanager 2020 بە یەک کلیک
نووسه‌ر:pshtiwan دواترین په‌یام:pshtiwan وه‌لامه‌كان:0 زانیاری و به‌رنامه‌و پارچه‌کانی کۆمپوته‌رو چاره‌سه‌رکردنی کێشه‌کانی جاری بینراو:1
بەرنامەی خوێندنی ئۆنلاین دابەزینە بۆ مۆبایلەکەت
نووسه‌ر:pshtiwan دواترین په‌یام:pshtiwan وه‌لامه‌كان:0 زانیاری و به‌رنامه‌و پارچه‌کانی کۆمپوته‌رو چاره‌سه‌رکردنی کێشه‌کانی جاری بینراو:100
بۆ یەکەم جار تەلەفون بکەو نامە بنێرە بە بەلاش free sell
نووسه‌ر: دواترین په‌یام:Nazdar.Kirkuki وه‌لامه‌كان:1 به‌رنامه‌و هه‌واڵ و زانیاری و چاره‌سه‌رکردنی هه‌مو جۆره‌کانی مۆبایل جاری بینراو:2774
تەرەدوودی 98 کەناڵ فلیم پەخش دەکات
نووسه‌ر:Sivan Kurd دواترین په‌یام:Sivan Kurd وه‌لامه‌كان:0 جاره‌سه‌ری کێشه‌کانی سه‌ته‌لایت به‌گشتی له‌گه‌ڵ به‌رنامه‌و ته‌ردودی که‌ناڵه‌کان جاری بینراو:714
پەنجا لینکی بەسود بەشی دووەم
نووسه‌ر:Sivan Kurd دواترین په‌یام:Sivan Kurd وه‌لامه‌كان:0 به‌رنامه‌و هه‌واڵ و زانیاری و چاره‌سه‌رکردنی هه‌مو جۆره‌کانی مۆبایل جاری بینراو:756
سمکۆی شکاک
نووسه‌ر:Sivan Kurd دواترین په‌یام:Sivan Kurd وه‌لامه‌كان:0 ناوی که‌سه‌ ناسراو سه‌رکرده‌و زانایان و ئه‌دیبانی کورد جاری بینراو:424
پەنجا لینکی بەسود بەشی یەکەم
نووسه‌ر:Sivan Kurd دواترین په‌یام:Sivan Kurd وه‌لامه‌كان:0 به‌رنامه‌و هه‌واڵ و زانیاری و چاره‌سه‌رکردنی هه‌مو جۆره‌کانی مۆبایل جاری بینراو:722
لەم بەرنامەیە سەیری چەندین کەناڵی بەسود بکە
نووسه‌ر:Sivan Kurd دواترین په‌یام:Sivan Kurd وه‌لامه‌كان:0 به‌رنامه‌و هه‌واڵ و زانیاری و چاره‌سه‌رکردنی هه‌مو جۆره‌کانی مۆبایل جاری بینراو:706
Nokia 7plus
نووسه‌ر:Sivan Kurd دواترین په‌یام:Sivan Kurd وه‌لامه‌كان:0 به‌رنامه‌و هه‌واڵ و زانیاری و چاره‌سه‌رکردنی هه‌مو جۆره‌کانی مۆبایل جاری بینراو:702
Huawei p20 بەیانی بە عێراق و کوردستان دەگات
نووسه‌ر:Sivan Kurd دواترین په‌یام:Sivan Kurd وه‌لامه‌كان:0 به‌رنامه‌و هه‌واڵ و زانیاری و چاره‌سه‌رکردنی هه‌مو جۆره‌کانی مۆبایل جاری بینراو:724

زیاد کردنی وه‌ڵام 
02-02-2014, 08:56 PM (دواین ده‌ستکاری کراوه‌ له‌ : 02-02-2014 08:58 PM له‌ لایه‌ن amanj.)
په‌یامی: #1
ناڵی
نالی ناوی خدرە بە عەرەبی: (خضر) (١٨٠٠-١٨٥٦) کوڕی ئەحمەدی شاوەیسی ئاڵی بەگی میکایلیە لە گوندی خاک و خۆڵ ، لە دەشتی شارەزوور ھاتوەتە دنیاوە. ھەر لە تەمەنی منداڵی نراوەتە بەر خوێندن لە حوجرە. لە سەرەتاوە وردەکتێبی فارسی و قورئانی خوێندووە، دواتر زانستەکانی تری قورئان و فەرموودە و سەرف و نەحو و کەلام، بەلاغە، و فەلەک و فیقھ و سیرەی خوێندووە. تا خوێندنی ئەمانەی تەواو کردووە و دواتر ئیجازەی عیلمی وەرگرتوو، لە چەندەھا شوێن وەک سنە و سابڵاخ و ھەڵەبجە و سلێمانی و لای چەندەھا مامۆستای باشی ئەو سەردەمەی خۆی خوێندویه‌تی. دوای تەواوبوونی خوێندنەکەی، نالی مەلایەکی باش و ڕۆشنبیرێکی گەورەی لێده‌رده‌چێت، بێجگە لە زاراوه‌ی ده‌یکی که‌ کوردی بووه‌ فارسی و تورکی و عەرەبیشی بە باشی زانیوە، تەنانەت شیعریشی پێ نووسیوون. ده‌کرێت بوترێت نالی شاعیر به‌ردی بناغه‌ و دامە‌‌‌زرێنە‌‌‌ری قوتابخانە‌‌‌ی شیعری بابان بووه‌ و یه‌کێک بووه‌ لە گەوە‌‌‌رە‌‌‌ترین شاعیرانی سۆرانی له‌ سه‌رده‌می خۆی

یەکێک لە شیعرەکانی

ەمردم من ئەگەر ئەمجارە بێ تۆ

نەمردم من ئەگەر ئەمجارە بێ تۆ
نەچم، شەرط بێ، هەتا ئەم خوارە بێ تۆ

دەروونم خاڵییە، وەك نەی دەناڵێ
هەوارێکی چ پڕ هاوارە بێ تۆ!

بیناییم کوێرە، هەڵنایێ بە ڕووی کەس
موژەم یەك یەك دەڵێی بزمارە بێ تۆ

هەموو ئەعضایی ناڵینم دەناڵێ
سەراپام میثلی مۆسیقارە بێ تۆ

قەسەم بەو شەربەتی دیداری پاکەت
شەرابم عینی ژەهری مارە بێ تۆ